Телдау

Координати: 53°19′N 10°48′E / 53.317° СГШ; 10.800° ИГД / 53.317; 10.800
Од Википедија — слободната енциклопедија
Телдау
Телдау во рамките на Германија
Телдау
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Бојценбург-Ланд
Месни единици 9
Градоначалник Паул Клајн
Основни податоци
Површина 27,35 км2
Надм. височина 7 м
Население 1.029 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19273
Повик. бр. 038844
Портал www.amtboizenburgland.de
Местоположба на Телдау во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°19′N 10°48′E / 53.317° СГШ; 10.800° ИГД / 53.317; 10.800

Телдау (германски: Teldau) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)