Бојценбург-Ланд

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бојценбург-Ланд (германски: Boizenburg-Land) — општинска заедница во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Бојценбург, иако самиот не е дел од општинската заедница.

Општинската заедница Бојценбург-Ланд се состои од следниве општини:

 1. Бенгерсторф
 2. Безиц
 3. Бралсторф
 4. Дерзенов
 5. Гресе
 6. Гревен
 7. Ној Гилце
 8. Носторф
 9. Шванхајде
 10. Телдау
 11. Тесин кај Бојценбург

Координати: 53°22′N 10°47′E / 53.367° СГШ; 10.783° ИГД / 53.367; 10.783