Брил (Мекленбург)

Координати: 53°43′N 11°43′E / 53.717° СГШ; 11.717° ИГД / 53.717; 11.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брил
Градското собрание во Брил
Градското собрание во Брил
Градското собрание во Брил
Грб на Брил
Брил (Мекленбург) во рамките на Германија
Брил (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Штернбершка Езерска Област
Градски единици 6
Градоначалник Ханс-Јирген Голдберг
Основни податоци
Површина 27,30 км2
Надм. височина 20 м
Население 2.587 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 95 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19412
Повик. бр. 038483
Портал amt-sternberger-seenlandschaft.de
Местоположба на градот Брил во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°43′N 11°43′E / 53.717° СГШ; 11.717° ИГД / 53.717; 11.717

Брил (германски: Brüel) — град во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на 24 километри североисточно од Шверин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]