Петов-Штеген

Координати: 53°24′N 11°07′E / 53.400° СГШ; 11.117° ИГД / 53.400; 11.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Петов-Штеген
Грб на Петов-Штеген
Петов-Штеген во рамките на Германија
Петов-Штеген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Хагенов-Ланд
Месни единици 3
Градоначалник Ернст-Адолф Ценгел
Основни податоци
Површина 10,66 км2
Надм. височина 35 м
Население 405 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19230
Повик. бр. 03883
Портал www.amt-hagenow-land.de
Местоположба на Петов-Штеген во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°24′N 11°07′E / 53.400° СГШ; 11.117° ИГД / 53.400; 11.117

Петов-Штеген (германски: Pätow-Steegen) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)