Голдберг (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голдберг
Црква во Голдберг
Црква во Голдберг
Грб на Голдберг
Голдберг (Мекленбург) is located in Германија
Голдберг (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Голдберг-Милдениц
Градски единици 8
Градоначалник Пер Грицмахер
Основни податоци
Површина 64,85 км2
Надм. височина 48 м
Население 3.392 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19399
Повик. бр. 038736
Портал http://www.amt-mildenitz.de/
Местоположба на градот Голдберг во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°34′N 12°04′E / 53.567° СГШ; 12.067° ИГД / 53.567; 12.067Координати: 53°34′N 12°04′E / 53.567° СГШ; 12.067° ИГД / 53.567; 12.067

Голдберг (германски: Goldberg) — град во округот Лудвигслуст-Пархим, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа 24 километри североисточно од Пархим и 46 километри источно од Шверин. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Голдберг-Милдениц.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)