Тодин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тодин
Грб на Тодин
Тодин is located in Германија
Тодин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Хагенов-Ланд
Месни единици 2
Градоначалник Ренате Рик
Основни податоци
Површина 11,03 км2
Надм. височина 22 м
Население 444 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19230
Повик. бр. 03883
Портал www.amt-hagenow-land.de
Местоположба на Тодин во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°25′N 11°07′E / 53.417° СГШ; 11.117° ИГД / 53.417; 11.117Координати: 53°25′N 11°07′E / 53.417° СГШ; 11.117° ИГД / 53.417; 11.117

Тодин (германски: Toddin) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)