Прејди на содржината

Бланкенберг (Мекленбург)

Координати: 53°46′N 11°43′E / 53.767° СГШ; 11.717° ИГД / 53.767; 11.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бланкенберг
Црква во Пензин
Црква во Пензин
Црква во Пензин
Бланкенберг (Мекленбург) во рамките на Германија
Бланкенберг (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Штернбершка Езерска Област
Месни единици 5
Градоначалник Петер Давидс
Основни податоци
Површина 21,33 км2
Надм. височина 20 м
Население 382 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19412
Повик. бр. 038483
Портал www.stadt-brueel.de
Местоположба на Бланкенберг во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°46′N 11°43′E / 53.767° СГШ; 11.717° ИГД / 53.767; 11.717

Бланкенберг (германски: Blankenberg) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)