Бобцин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бобцин
Грб на Бобцин
Бобцин is located in Германија
Бобцин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Хагенов-Ланд
Градоначалник Аксел Памперин
Основни податоци
Површина 6,04 км2
Надм. височина 43 м
Население 266 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19230
Повик. бр. 038852
Портал www.amt-hagenow-land.de
Местоположба на Бобцин во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°28′N 11°09′E / 53.467° СГШ; 11.150° ИГД / 53.467; 11.150Координати: 53°28′N 11°09′E / 53.467° СГШ; 11.150° ИГД / 53.467; 11.150

Бобцин (германски: Bobzin) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)