Варлов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варлов
Варлов is located in Германија
Варлов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Лудвигслуст-Ланд
Градоначалник Рајнер Цимерман
Основни податоци
Површина 13,85 км2
Надм. височина 32 м
Население 492 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19288
Повик. бр. 03874, 038751
Портал www.amt-ludwigslust-land.de
Местоположба на Варлов во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°20′N 11°24′E / 53.333° СГШ; 11.400° ИГД / 53.333; 11.400Координати: 53°20′N 11°24′E / 53.333° СГШ; 11.400° ИГД / 53.333; 11.400

Варлов (германски: Warlow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)