Малис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Малис
Грб на Малис
Малис is located in Германија
Малис
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Демиц-Малис
Месни единици 5
Градоначалник Волфганг Хан
Основни податоци
Површина 25,17 км2
Надм. височина 41 м
Население 1.144 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19294
Повик. бр. 038750
Портал www.malliss.de
Местоположба на Малис во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°13′N 11°19′E / 53.217° СГШ; 11.317° ИГД / 53.217; 11.317Координати: 53°13′N 11°19′E / 53.217° СГШ; 11.317° ИГД / 53.217; 11.317

Малис (германски: Malliß) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)