Редефин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Редефин
Хиподромот во Редефин
Хиподромот во Редефин
Грб на Редефин
Редефин is located in Германија
Редефин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Хагенов-Ланд
Градоначалник Росвита Бебел
Основни податоци
Површина 17,74 км2
Надм. височина 15 м
Население 543 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19230
Повик. бр. 038854
Портал www.amt-hagenow-land.de
Местоположба на Редефин во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°20′N 11°11′E / 53.333° СГШ; 11.183° ИГД / 53.333; 11.183Координати: 53°20′N 11°11′E / 53.333° СГШ; 11.183° ИГД / 53.333; 11.183

Редефин (германски: Redefin) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Редефин е главно познат поради покраинската ергела на Мекленбург-Западна Померанија, која била основана во 1812.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)