Безиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Безиц
Безиц is located in Германија
Безиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Бојценбург-Ланд
Месни единици 2
Градоначалник Детлеф Тим
Основни податоци
Површина 22,28 км2
Надм. височина 10 м
Население 451 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19258
Повик. бр. 038844
Портал www.amtboizenburgland.de
Местоположба на Безиц во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°21′N 10°52′E / 53.350° СГШ; 10.867° ИГД / 53.350; 10.867Координати: 53°21′N 10°52′E / 53.350° СГШ; 10.867° ИГД / 53.350; 10.867

Безиц (германски: Besitz) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)