Плау ам Зе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плау ам Зе
Брана и поранешна воденица
Брана и поранешна воденица
Грб на Плау ам Зе
Плау ам Зе is located in Германија
Плау ам Зе
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Плау ам Зе
Градски единици 9
Градоначалник Норберт Рајер
Основни податоци
Површина 115,99 км2
Надм. височина 70 м
Население 6.055 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19395
Повик. бр. 038735
Портал http://www.amtplau.de/
Местоположба на градот Плау ам Зе во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°27′29″N 12°15′45″E / 53.45806° СГШ; 12.26250° ИГД / 53.45806; 12.26250Координати: 53°27′29″N 12°15′45″E / 53.45806° СГШ; 12.26250° ИГД / 53.45806; 12.26250

Плау ам Зе (германски: Plau am See) — град во округот Лудвигслуст-Пархим, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на 28 километри источно од Пархим и на 29 километри западно од Варен. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Во близина на градот постои заштитена шума наречена Градска шума Плау (Plauer Stadtwald). Помеѓу знаменитостите во градот се црквата, урнатините на замокот Плау и подвижниот мост на реката Елде, кој им овозможува на бродовите во каналот да поминат под него.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)
  2. Доживејте ја Германија: Плауско Езеро

Надворешни врски[уреди | уреди извор]