Вердер (Либц)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вердер
Црква во Бентен
Црква во Бентен
Вердер (Либц) is located in Германија
Вердер (Либц)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Елденбург Либц
Месни единици 4
Градоначалник Берно Шмалфелт
Основни податоци
Површина 18,08 км2
Надм. височина 63 м
Население 388 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19386
Повик. бр. 038731
Портал www.amt-eldenburg-luebz.de
Местоположба на Вердер во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°30′N 12°01′E / 53.500° СГШ; 12.017° ИГД / 53.500; 12.017Координати: 53°30′N 12°01′E / 53.500° СГШ; 12.017° ИГД / 53.500; 12.017

Вердер (германски: Werder) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)