Елденбург Либц

Од Википедија — слободната енциклопедија

Елденбург Либц (германски: Eldenburg Lübz) — општинска заедница во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Либц.

Општинската заедница Елденбург Либц се состои од следниве општини:

 1. Галин-Купентин
 2. Гелсбах
 3. Гишов
 4. Гранцин
 5. Крајен
 6. Крицов
 7. Либц
 1. Марниц
 2. Пасов
 3. Зигелков
 4. Зуков
 5. Тесенов
 6. Вердер

Координати: 53°24′00″ N; 12°01′01″ E / 53.400° СГШ; 12.017° ИГД / 53.400; 12.017