Прејди на содржината

Малхин на Кумеровско Езеро

Координати: 53°44′N 12°47′E / 53.733° СГШ; 12.783° ИГД / 53.733; 12.783
Од Википедија — слободната енциклопедија

Малхин на Кумеровско Езеро (германски: Malchin am Kummerower See) — општинска заедница во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа источно од Кумеровското Езеро. Седиштето на општинската заедница е во Малхин.

Општинската заедница Малхин на Кумеровско Езеро се состои од следниве општини:

  1. Базедов
  2. Дуков
  3. Фауленрост
  4. Гилов
  5. Кумеров
  6. Малхин
  7. Нојкален

53°44′N 12°47′E / 53.733° СГШ; 12.783° ИГД / 53.733; 12.783