Лекниц-Пенкун

Координати: 53°24′00″N 14°16′59″E / 53.400° СГШ; 14.283° ИГД / 53.400; 14.283
Од Википедија — слободната енциклопедија

Лекниц-Пенкун (германски: Löcknitz-Penkun) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Лекниц.

Општинската заедница Лекниц-Пенкун се состои од следниве општини:

 1. Бергхолц
 2. Бланкензе
 3. Бок
 4. Глазов
 5. Грамбов
 6. Краков
 7. Лекниц
 1. Надрензе
 2. Пенкун
 3. Плевен
 4. Рамин
 5. Росов
 6. Ротенклемпенов

53°24′00″N 14°16′59″E / 53.400° СГШ; 14.283° ИГД / 53.400; 14.283