Прејди на содржината

Цисов (амт)

Координати: 53°57′00″N 13°36′00″E / 53.950° СГШ; 13.600° ИГД / 53.950; 13.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон црквата во Цисов

Цисов (германски: Züssow) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Цисов.

Општинската заедница Цисов се состои од следниве општини:

 1. Банделин
 2. Грибов
 3. Грос Кизов
 4. Грос Полцин
 5. Гицков
 6. Карлсбург
 7. Клајн Бинцов
 1. Лимансдорф
 2. Мурхин
 3. Рубков
 4. Шмацин
 5. Врангелсбург
 6. Цитен
 7. Цисов

53°57′00″N 13°36′00″E / 53.950° СГШ; 13.600° ИГД / 53.950; 13.600