Цисов (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Цисов (германски: Züssow) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Цисов.

Општинската заедница Цисов се состои од следниве општини:

 1. Банделин
 2. Грибов
 3. Грос Кизов
 4. Грос Полцин
 5. Гицков
 6. Карлсбург
 7. Клајн Бинцов
 1. Лимансдорф
 2. Мурхин
 3. Рубков
 4. Шмацин
 5. Врангелсбург
 6. Цитен
 7. Цисов

Координати: 53°57′00″ N; 13°36′00″ E / 53.950° СГШ; 13.600° ИГД / 53.950; 13.600