Кумеровско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кумеровско Езеро
Kummerower See
Поглед на Кумеровското Езеро кај Салем
ПодрачјеМекленбуршка Езерска Област, Мекленбург-Западна Померанија
Координати53°48′30″N 12°51′34″E / 53.80833° СГШ; 12.85944° ИГД / 53.80833; 12.85944Координати: 53°48′30″N 12°51′34″E / 53.80833° СГШ; 12.85944° ИГД / 53.80833; 12.85944
Главни приливиВестпене, Канал Пене (Малхинер Пене)
Главни истециПене
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
1,155 км²[1] км2
Сливни земји Германија
Најг. должина10,86 км[1] км
Најг. ширина4,18 км[1] км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
32,55 км²[1] км2
Прос. длабочина8,1 м[1] м
Најг. длабочина23,3 м[1] м
Зафатнина262,96 мил. м³ км3
Надм. височина0,3 м м
Населени местаКумеров, Зомерсдорф, Ферхен, Гравелоте

Кумеровско Езеро (германски: Kummerower See)[2][3]езеро во округот Мекленбуршка Езерска Област, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од езерото истекува реката Пене. Се наоѓа југозападно од Демин. Именувано е по општината Кумеров на неговиот јужен брег. Кумеровското Езеро е четврто најголемо езеро во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, а истовремено најголемо во областа Западна Померанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Dokumentation von Zustand und Entwicklung der wichtigsten Seen Deutschlands: Teil 2 Mecklenburg-Vorpommern (PDF; 3,5 MB)
  2. Kohl, Horst; Marcinek, Joachim and Nitz, Bernhard (1986). Geography of the German Democratic Republic, VEB Hermann Haack, Gotha, p. 47. ISBN 978-3-7301-0522-1.
  3. A Guide to Eastern Germany by James Bentley, 1993. 1 ноември 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Кумеровско Езеро на Ризницата ?
  • Никсдорф, Б. (2004), „Кумеровско Езеро“, Dokumentation von Zustand und Entwicklung der wichtigsten Seen Deutschlands (германски), Берлин: Сојузна служба за животна средина (Umweltbundesamt), стр. 164 Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)