Узедом-Север

Од Википедија — слободната енциклопедија

Узедом-Север (германски: Usedom-Nord) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Циновиц.

Општинската заедница Узедом-Север се состои од следниве општини:

  1. Карлсхаген
  2. Мелшов
  3. Пенеминде
  4. Трасенхајде
  5. Циновиц

Координати: 54°07′01″ N; 13°49′01″ E / 54.117° СГШ; 13.817° ИГД / 54.117; 13.817