Езерска Област Варен

Координати: 53°36′00″N 11°37′01″E / 53.600° СГШ; 11.617° ИГД / 53.600; 11.617
Од Википедија — слободната енциклопедија

Езерска Област Варен (германски: Seenlandschaft Waren) — општинска заедница во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Варен, иако самиот град не е дел од општинската заедница.

Општинската заедница Езерска Област Варен се состои од следниве општини:

 1. Шлен-Дратов
 2. Грабовхефе
 3. Грос Пластен
 4. Хоен Вангелин
 5. Каргов
 6. Клинк
 7. Клоксин
 1. Молцов
 2. Ној Гарц
 3. Пенехаген
 4. Торгелов ам Зе
 5. Фархентин
 6. Фолратсруе

53°36′00″N 11°37′01″E / 53.600° СГШ; 11.617° ИГД / 53.600; 11.617