Нојбург (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нојбург (германски: Neuburg) — општинска заедница во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Нојбург.

Општинската заедница Нојбург се состои од следниве општини:

  1. Бенц
  2. Бловац
  3. Бојенсдорф
  4. Хорнсторф
  5. Крузенхаген
  6. Нојбург

Координати: 53°57′00″ N; 11°31′01″ E / 53.950° СГШ; 11.517° ИГД / 53.950; 11.517