Бад Доберан-Ланд

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бад Доберан-Ланд (германски: Bad Doberan-Land) — општинска заедница во округот Росток, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Бад Доберан, иако самиот не е дел од општинската заедница.

Општинската заедница Бад Доберан-Ланд се состои од следниве општини:

  1. Адмансхаген-Баргесхаген
  2. Бартенсхаген-Паркентин
  3. Бергеренде-Ретвиш
  4. Хоенфелде
  5. Нинхаген
  6. Ределих
  7. Речов
  8. Штефенсхаген
  9. Витенбек