Бартенсхаген-Паркентин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бартенсхаген-Паркентин
Црква во Паркентин
Црква во Паркентин
Бартенсхаген-Паркентин is located in Германија
Бартенсхаген-Паркентин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Бад Доберан-Ланд
Градоначалник Габриеле Калвајт
Основни податоци
Површина 15,20 км2
Надм. височина 22 м
Население 1.337 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18209
Повик. бр. 038203
Портал www.doberan-land.de
Местоположба на Бартенсхаген-Паркентин во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°5′N 11°59′E / 54.083° СГШ; 11.983° ИГД / 54.083; 11.983Координати: 54°5′N 11°59′E / 54.083° СГШ; 11.983° ИГД / 54.083; 11.983

Бартенсхаген-Паркентин (германски: Bartenshagen-Parkentin) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)