Хоенфелде (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хоенфелде
Грб на Хоенфелде
Хоенфелде (Мекленбург) is located in Германија
Хоенфелде (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Бад Доберан-Ланд
Градоначалник Карлхајнц Зиверт
Основни податоци
Површина 9,43 км2
Надм. височина 49 м
Население 822 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO (стари: DBR)
Пошт. бр. 18209
Повик. бр. 038203
Портал [1]
Местоположба на Хоенфелде во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°4′N 11°55′E / 54.067° СГШ; 11.917° ИГД / 54.067; 11.917Координати: 54°4′N 11°55′E / 54.067° СГШ; 11.917° ИГД / 54.067; 11.917

Хоенфелде (германски: Hohenfelde) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)