Гневиц

Координати: 54°4′N 12°30′E / 54.067° СГШ; 12.500° ИГД / 54.067; 12.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гневиц
Поглед кон поле во Гневиц
Поглед кон поле во Гневиц
Поглед кон поле во Гневиц
Гневиц во рамките на Германија
Гневиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Тесин
Градоначалник Франк Барник
Основни податоци
Површина 10,09 км2
Надм. височина 38 м
Население 220 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18195
Повик. бр. 038228
Портал Амт Тесин
Местоположба на Гневиц во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 54°4′N 12°30′E / 54.067° СГШ; 12.500° ИГД / 54.067; 12.500

Гневиц (германски: Gnewitz) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)