Бентвиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бентвиш
Грб на Бентвиш
Бентвиш is located in Германија
Бентвиш
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Ростокер Хајде
Градоначалник Јоахим Швас
Основни податоци
Површина 14,74 км2
Надм. височина 15 м
Население 3.174 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 215 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18182
Повик. бр. 0381
Портал www.amt-rostocker-heide.de
Местоположба на Бентвиш во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°06′N 12°12′E / 54.100° СГШ; 12.200° ИГД / 54.100; 12.200Координати: 54°06′N 12°12′E / 54.100° СГШ; 12.200° ИГД / 54.100; 12.200

Бентвиш (германски: Bentwisch) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)