Берен-Либхин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Берен-Либхин
Берен-Либхин се наоѓа во Германија
Берен-Либхин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Гнојен
Градоначалник Биргер Циглер
Основни податоци
Површина 68,96 км2
Надм. височина 19 м
Население 926 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 17179
Повик. бр. 039971
Портал www.amt-gnoien.de
Местоположбата на Берен-Либхин во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°01′00″ СГШ 12°40′00″ ИГД / 

Берен-Либхин (германски: Behren-Lübchin) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)