Ам Залцхаф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ам Залцхаф
Ам Залцхаф is located in Германија
Ам Залцхаф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Нојбуков-Залфхаф
Градоначалник Јирген Вајман
Основни податоци
Површина 15,45 км2
Надм. височина 35 м
Население 487 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18233
Повик. бр. 038294
Портал neubukow-salzhaff.de
Местоположба на Ам Залцхаф во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°1′N 11°36′E / 54.017° СГШ; 11.600° ИГД / 54.017; 11.600Координати: 54°1′N 11°36′E / 54.017° СГШ; 11.600° ИГД / 54.017; 11.600

Ам Залфхаф (германски: Am Salzhaff) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)