Грос Вистенфелде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Вистенфелде
Дворец во Грос Вистенфелде
Дворец во Грос Вистенфелде
Грос Вистенфелде се наоѓа во Германија
Грос Вистенфелде
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Мекленбуршка Швајцарија
Градоначалник Катарина Скорзец
Основни податоци
Површина 26,61 км2
Надм. височина 37 м
Население 827 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 17168
Повик. бр. 039977
Портал www.amt-mecklenburgische-schweiz.de
Местоположбата на Грос Вистенфелде во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°52′38″ СГШ 12°33′00″ ИГД / 

Грос Вистенфелде (германски: Groß Wüstenfelde) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)