Лисов (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лисов
Лисов (Мекленбург) is located in Германија
Лисов (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Гистров-Ланд
Градоначалник Рајнер Голомбек
Основни податоци
Површина 15,77 км2
Надм. височина 8 м
Население 912 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18276
Повик. бр. 03843
Портал www.amt-guestrow-land.de
Местоположба на Лисов во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°49′59″N 12°09′0″E / 53.83306° СГШ; 12.15000° ИГД / 53.83306; 12.15000Координати: 53°49′59″N 12°09′0″E / 53.83306° СГШ; 12.15000° ИГД / 53.83306; 12.15000

Лисов (германски: Lüssow) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)