Зелпин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зелпин
Зелпин is located in Германија
Зелпин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Тесин
Градоначалник Бено Бредемајер (ДХС)
Основни податоци
Површина 32,99 км2
Надм. височина 44 м
Население 459 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18195
Повик. бр. 038205
Портал Амт Тесин
Местоположба на Зелпин во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°59′N 12°29′E / 53.983° СГШ; 12.483° ИГД / 53.983; 12.483Координати: 53°59′N 12°29′E / 53.983° СГШ; 12.483° ИГД / 53.983; 12.483

Зелпин (германски: Selpin) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)