Пелхов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пелхов
Знаме на Пелхов
Грб на Пелхов
Пелхов is located in Германија
Пелхов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Варнов-Запад
Градоначалник Гудрун Клаус
Основни податоци
Површина 12,74 км2
Надм. височина 38 м
Население 946 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 74 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18059
Повик. бр. 038207
Портал www.amt-warnow-west.de
Местоположба на Пелхов во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°00′35″N 12°05′50″E / 54.00972° СГШ; 12.09722° ИГД / 54.00972; 12.09722Координати: 54°00′35″N 12°05′50″E / 54.00972° СГШ; 12.09722° ИГД / 54.00972; 12.09722

Пелхов (германски: Pölchow) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)