Грос Роге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Роге
Улица во Грос Роге
Улица во Грос Роге
Грос Роге is located in Германија
Грос Роге
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Мекленбуршка Швајцарија
Градоначалник Херберт Хефт
Основни податоци
Површина 24,34 км2
Надм. височина 42 м
Население 615 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 17166
Повик. бр. 039978
Портал www.amt-mecklenburgische-schweiz.de
Местоположба на Грос Роге во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°46′59″N 12°30′0″E / 53.78306° СГШ; 12.50000° ИГД / 53.78306; 12.50000Координати: 53°46′59″N 12°30′0″E / 53.78306° СГШ; 12.50000° ИГД / 53.78306; 12.50000

Грос Роге (германски: Groß Roge) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)