Прејди на содржината

Тирков

Координати: 53°49′59″N 12°34′0″E / 53.83306° СГШ; 12.56667° ИГД / 53.83306; 12.56667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тирков
Црква во Тирков
Црква во Тирков
Црква во Тирков
Тирков во рамките на Германија
Тирков
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Мекленбуршка Швајцарија
Градоначалник Волф-Дитер Мителштет
Основни податоци
Површина 14,61 км2
Надм. височина 19 м
Население 376 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 17168
Повик. бр. 039975
Портал www.amt-mecklenburgische-schweiz.de
Местоположба на Тирков во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 53°49′59″N 12°34′0″E / 53.83306° СГШ; 12.56667° ИГД / 53.83306; 12.56667

Тирков (германски: Thürkow) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)