Тесин (Росток)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тесин
Административна зграда во Тесин
Административна зграда во Тесин
Грб на Тесин
Тесин (Росток) is located in Германија
Тесин (Росток)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Тесин
Градоначалник Фред Иболд
Основни податоци
Површина 24,52 км2
Надм. височина 15 м
Население 3.997 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 163 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18195
Повик. бр. 038205
Портал www.tessin.de
Местоположба на градот Тесин во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°1′N 12°28′E / 54.017° СГШ; 12.467° ИГД / 54.017; 12.467Координати: 54°1′N 12°28′E / 54.017° СГШ; 12.467° ИГД / 54.017; 12.467

Тесин (германски: Tessin; службено наречен Тесин кај Росток) — град во округот Росток, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на реката Рекниц, 22 километри источно од Росток. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]