Клајн Белиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клајн Белиц
Клајн Белиц is located in Германија
Клајн Белиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Бицов Ланд
Градоначалник Ингрид Плајнес
Основни податоци
Површина 38,87 км2
Надм. височина 11 м
Население 817 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18246
Повик. бр. 038466
Портал www.amt-buetzow-land.de
Местоположба на Клајн Белиц во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°55′59″N 11°58′0″E / 53.93306° СГШ; 11.96667° ИГД / 53.93306; 11.96667Координати: 53°55′59″N 11°58′0″E / 53.93306° СГШ; 11.96667° ИГД / 53.93306; 11.96667

Клајн Белиц (германски: Klein Belitz) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)