Басторф

Координати: 54°7′N 11°41′E / 54.117° СГШ; 11.683° ИГД / 54.117; 11.683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Басторф
Административна зграда во Басторф
Административна зграда во Басторф
Административна зграда во Басторф
Басторф во рамките на Германија
Басторф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Нојбуков-Залцхаф
Градоначалник Детлеф Курек
Основни податоци
Површина 24,40 км2
Надм. височина 51 м
Население 1.078 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18230
Повик. бр. 038293, 038294, 038296
Портал [1]
Местоположба на Басторф во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 54°7′N 11°41′E / 54.117° СГШ; 11.683° ИГД / 54.117; 11.683

Басторф (германски: Bastorf) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)