Тулендорф

Координати: 54°05′N 12°17′E / 54.083° СГШ; 12.283° ИГД / 54.083; 12.283
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тулендорф
Црква во Тулендорф
Црква во Тулендорф
Црква во Тулендорф
Грб на Тулендорф
Тулендорф во рамките на Германија
Тулендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Карбек
Градоначалник Хајке Арнт
Основни податоци
Површина 10,69 км2
Надм. височина 48 м
Население 671 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18184
Повик. бр. 038204, 038209
Портал www.amtcarbaek.de
Местоположба на Тулендорф во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 54°05′N 12°17′E / 54.083° СГШ; 12.283° ИГД / 54.083; 12.283

Тулендорф (германски: Thulendorf) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)