Лалендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лалендорф
Црква во Шлифенберг
Црква во Шлифенберг
Грб на Лалендорф
Лалендорф is located in Германија
Лалендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Краков ам Зе
Градоначалник Рајнхард Кнак
Основни податоци
Површина 139,30 км2
Надм. височина 34 м
Население 3.575 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18279
Повик. бр. 038452
Портал www.lalendorf.de
Местоположба на Лалендорф во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°45′7″N 12°23′20″E / 53.75194° СГШ; 12.38889° ИГД / 53.75194; 12.38889Координати: 53°45′7″N 12°23′20″E / 53.75194° СГШ; 12.38889° ИГД / 53.75194; 12.38889

Лалендорф (германски: Lalendorf) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)