Нинхаген (Мекленбург)

Координати: 54°10′N 11°58′E / 54.167° СГШ; 11.967° ИГД / 54.167; 11.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нинхаген
Нинхаген
Нинхаген
Нинхаген
Грб на Нинхаген
Нинхаген (Мекленбург) во рамките на Германија
Нинхаген (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Бад Доберан-Ланд
Градоначалник Уве Кал
Основни податоци
Површина 5,90 км2
Надм. височина 8 м
Население 2.140 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 363 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18211
Повик. бр. 038203
Портал www.doberan-land.de
Местоположба на Нинхаген во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 54°10′N 11°58′E / 54.167° СГШ; 11.967° ИГД / 54.167; 11.967

Нинхаген (германски: Nienhagen) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на балтичкиот брег помеѓу најстарата приморска бања во Германија, Хајлигендам и Варнеминде.

Големи делови на општината претставуваат шуми. Западно од селото се наоѓа Нинхагенската шума (Nienhäger Holz), веднаш стрмните карпи покрај брегот, високи 12 метри. Мешаната шума се простира на околу 180 хектари и е наречена „шума на духови“ од месното население.

Патеката со сликовити погледи води веднаш покрај брегот до Бергеренде. Под карпите се наоѓаат песочни плажи, погодни за капење.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]