Ломен (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ломен
Ломен (Мекленбург) is located in Германија
Ломен (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Гистров-Ланд
Градоначалник Бернд Дикау
Основни податоци
Површина 34,77 км2
Надм. височина 38 м
Население 693 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18276
Повик. бр. 038458
Портал www.lohmen.de
Местоположба на Ломен во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°40′59″N 12°05′23″E / 53.68306° СГШ; 12.08972° ИГД / 53.68306; 12.08972Координати: 53°40′59″N 12°05′23″E / 53.68306° СГШ; 12.08972° ИГД / 53.68306; 12.08972

Ломен (германски: Lohmen) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)