Долген ам Зе

Координати: 53°57′N 12°16′E / 53.950° СГШ; 12.267° ИГД / 53.950; 12.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Долген ам Зе
Административна зграда во Долген ам Зе
Административна зграда во Долген ам Зе
Административна зграда во Долген ам Зе
Долген ам Зе во рамките на Германија
Долген ам Зе
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Лаге
Градоначалник Дагмар Мајер
Основни податоци
Површина 33,02 км2
Надм. височина 32 м
Население 636 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18299
Повик. бр. 038454
Портал www.amt-laage.de
Местоположба на Долген ам Зе во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 53°57′N 12°16′E / 53.950° СГШ; 12.267° ИГД / 53.950; 12.267

Долген ам Зе (германски: Dolgen am See) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)