Прејди на содржината

Штефенсхаген

Координати: 54°6′N 11°50′E / 54.100° СГШ; 11.833° ИГД / 54.100; 11.833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штефенсхаген
Црква во Штефенсхаген
Црква во Штефенсхаген
Црква во Штефенсхаген
Штефенсхаген во рамките на Германија
Штефенсхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Бад Доберан-Ланд
Градоначалник Георг Ендман
Основни податоци
Површина 9,32 км2
Надм. височина 56 м
Население 532 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18209
Повик. бр. 038203
Портал www.doberan-land.de
Местоположба на Штефенсхаген во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 54°6′N 11°50′E / 54.100° СГШ; 11.833° ИГД / 54.100; 11.833

Штефенсхаген (германски: Steffenshagen) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)