Попендорф (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Попендорф
Попендорф (Мекленбург) is located in Германија
Попендорф (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Карбек
Градоначалник Ралф Куртс
Основни податоци
Површина 14,03 км2
Надм. височина 42 м
Население 700 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18184
Повик. бр. 038202
Портал www.amtcarbaek.de
Местоположба на Попендорф во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°8′N 12°18′E / 54.133° СГШ; 12.300° ИГД / 54.133; 12.300Координати: 54°8′N 12°18′E / 54.133° СГШ; 12.300° ИГД / 54.133; 12.300

Попендорф (германски: Poppendorf) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)