Гилцов-Прицен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гилцов-Прицен
Грб на Гилцов-Прицен
Гилцов-Прицен is located in Германија
Гилцов-Прицен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Гистров-Ланд
Градоначалник Карл-Хајнц Кисман
Основни податоци
Површина 58,18 км2
Надм. височина 10 м
Население 1.592 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18276
Повик. бр. 038450, 03843
Портал www.amt-guestrow-land.de
Местоположба на Гилцов-Прицен во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°46′59″N 12°03′5″E / 53.78306° СГШ; 12.05139° ИГД / 53.78306; 12.05139Координати: 53°46′59″N 12°03′5″E / 53.78306° СГШ; 12.05139° ИГД / 53.78306; 12.05139

Гилцов-Прицен (германски: Gülzow-Prüzen) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)