Бергеренде-Ретвиш

Координати: 54°8′N 11°55′E / 54.133° СГШ; 11.917° ИГД / 54.133; 11.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бергеренде-Ретвиш
Црква во Ретвиш
Црква во Ретвиш
Црква во Ретвиш
Грб на Бергеренде-Ретвиш
Бергеренде-Ретвиш во рамките на Германија
Бергеренде-Ретвиш
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Бад Доберан-Ланд
Градоначалник Аксел Јегер
Основни податоци
Површина 15,00 км2
Надм. височина 2 м
Население 1.711 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 114 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18211
Повик. бр. 038203
Портал www.doberan-land.de
Местоположба на Бергеренде-Ретвиш во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 54°8′N 11°55′E / 54.133° СГШ; 11.917° ИГД / 54.133; 11.917

Бергеренде-Ретвиш (германски: Börgerende-Rethwisch) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)