Валкендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валкендорф
Црква во Валкендорф
Црква во Валкендорф
Црква во Валкендорф
Валкендорф во рамките на Германија
Валкендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Гнојен
Градоначалник Клаус-Петер Геринг
Основни податоци
Површина 27,63 км2
Надм. височина 24 м
Население 903 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 17179
Повик. бр. 039971
Портал www.amt-gnoien.de
Местоположба на Валкендорф во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 53°58′N 12°33′E / 53.967° СГШ; 12.550° ИГД / 53.967; 12.550Координати: 53°58′N 12°33′E / 53.967° СГШ; 12.550° ИГД / 53.967; 12.550

Валкендорф (германски: Walkendorf) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)