Бродерсторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бродерсторф
Грб на Бродерсторф
Бродерсторф is located in Германија
Бродерсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Карбек
Градоначалник Ханс Ланге
Основни податоци
Површина 34,07 км2
Надм. височина 40 м
Население 3.844 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 113 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18184
Повик. бр. 038204
Портал www.amtcarbaek.de
Местоположба на Бродерсторф во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°04′N 12°15′E / 54.067° СГШ; 12.250° ИГД / 54.067; 12.250Координати: 54°04′N 12°15′E / 54.067° СГШ; 12.250° ИГД / 54.067; 12.250

Бродерсторф (германски: Broderstorf) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Карбек.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)