Прејди на содржината

Карбек

Координати: 54°06′00″N 12°18′00″E / 54.100° СГШ; 12.300° ИГД / 54.100; 12.300
Од Википедија — слободната енциклопедија

Карбек (германски: Carbäk) — општинска заедница во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Бродерсторф.

Општинската заедница Карбек се состои од следниве општини:

  1. Бродерсторф
  2. Попендорф
  3. Рогентин
  4. Тулендорф

54°06′00″N 12°18′00″E / 54.100° СГШ; 12.300° ИГД / 54.100; 12.300